CİNSEL TERAPİ

Cinsellik, kadın ile erkek arasında vazgeçilmez ve bağlayıcı unsurlardan biridir. Cinsel hayatta yaşanan sorunlar ise çiftler arasında sorunlara yol açmaktadır. Kadın ve erkeğin cinsellikle ilgili yaşadığı sorunlar cinsel terapi ile çözüme ulaştırılmaktadır. Cinsel terapi nasıl uygulanır sorusuna geçmeden önce, cinsel terapi hakkında merak edilen bilgileri bu yazımızda sizlere aktaracağız. Cinsel terapi hakkında detaylı bilgilere gelin hep birlikte göz atalım.

 

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi; cinsel hayatta sorunları bulunan birey veya çiftlere, cinsel sorunlar konusunda alanında uzman psikolog veya psikiyatrist tarafından uygulanan zihinsel tedavi biçimidir. Cinsel terapide, kişilere kesinlikle fiziksel olarak temas edilmez. Yalnızca konuşma terapileri uygulanarak, cinsel sorunun temeline inilerek çözüm elde edilmeye çalışılır.

Cinsel terapilerin öncelikli amacı, bireyleri cinsellik konusunda eğitmek olacaktır. Buna ek olarak bireylerin cinsel sorunlarının kaynağı öğrenilir. Şayet cinsel sorun fiziksel bir nedenden dolayı meydana geliyorsa, bireyler dahiliye veya üroloji bölümlerine yönlendirilerek tedavi edilir.

Cinsel Terapi ile Tedavi Edilen Sorunlar Nelerdir?

Cinsel terapi yöntemine başvurarak sıkça tedavi edilen yöntemler sırasıyla şöyle;

  • Sertleşme Sorunu: Erkeklerin cinsel hayatta sıkça karşılaştığı problemler arasında ereksiyon olamama yani sertleşme sorunu yer almaktadır. Bu problem ile karşı karşıya kalan erkekler, çoğunlukla cinsel gücü arttıran ilaçlara yöneliyor olsa da, altta yatan psikolojik nedenler sorunun tam anlamıyla çözüme ulaşmasını engelleyecektir. Bu nedenle uzman psikolog yardımıyla cinsel terapi almak, tedavide yüksek oranda başarı elde edilmesini sağlayacaktır.

  • Cinsel İstek Farklılığı: Çiftlerin cinsel hayatlarında çatıştıkları noktalardan biri, cinsel ilişkinin hangi zamanda ve ne sıklıkta olacağıdır. Yapılan birçok araştırmada erkeklerin cinsel istek konusunda kadınlara oranla daha tutkulu olduğu görülmüştür. Çiftlerin bu konuda ters düşmesi durumunda, cinsel terapiden yardım alınarak soruna çözüm bulunması sağlanmıştır.

  • Vajinismus: Günümüzde birçok kadının cinsel hayatını gölgeleyen problemlerin başında vajinismus gelmektedir. Vajinismus, kadınların hiçbir problemi olmamasına rağmen, yalnızca ilişkiye girecekleri sırada pelvis kaslarının istemsiz kasılmasından kaynaklı ilişkiye girememeleri veya ağrılı ilişki yaşamaları sorunudur. Cinsel terapi ile en kolay çözülen problemler arasında vajinismus yer alır. Bu sayede kadınların bilinçaltına yer eden korku, endişe ve kaygılar giderilir, cinsellik konusunda doğru eğitimler verilerek de bu sorun tamamen ortadan kaldırılır.

Cinsel Terapi Kim Tarafından Yapılır?

Cinsel terapiler, yazımızın başında da belirttiğimiz üzere alanında uzman psikolog veya psikiyatristler tarafından yapılmaktadır. Terapiler çoğunlukla klinik veya hastanede yapılmaktadır. Cinsel terapiye başvuran kişilerin, terapilere cinsel partneri ile birlikte başvurmaları oldukça önemlidir. Bunun nedeni tamamen tedavi başarısının yüksek oranda sağlanması olacaktır. Terapiye gelen tüm çiftler uzman tarafından öncelikle ayrı olarak dinlenir ve çiftlerin cinsel öyküleri alınır. Sorun tam olarak belirlendikten sonra ise çiftlerin varmak istedikleri hedef göz önüne alınarak terapinin süresi ve sıklığı netleştirilir. Cinsel terapide temel olarak çiftelere cinsellik kavramı, cinsel organlar ve yanlış bilinen inanışlar hakkında doğru bilgiler aktarılır. Cinsel terapide çiftelere ev ödevleri verilerek tedavinin devamlılığı sağlanır.

Cinsel Terapi Öncesi Ne Yapılır?

Cinsel hayatında sorun yaşayan çiftlerin, cinsel terapiye başvurmadan önce bu konu hakkında genel bilgileri edinmiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla cinsel terapi sırasında nelerin yapılıp nelerin yapılmadığıyla alakalı genel bilgilerin öğrenilmesi, oluşabilecek olumsuz durumlarında önüne geçecektir. Bilindiği üzere cinsellik, oldukça mahrem bir durumdur.

Dolayısıyla cinsel terapi esnasında kişilerin ilişki kurması kesinlikle istenmez. Buradan yola çıkarak, cinsel terapilerin mutlaka alanında uzman psikolog veya psikiyatrist tarafından hastane ya da klinik ortamında yapılması gerekir. Cinsel terapide yalnızca düşünce, duygu ve davranış incelenmektedir. Hiçbir şekilde bedensel incelemede bulunulmamaktadır. Şayet kişilerin fiziksel bir sorunu var ise, zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları doktoru veya üroloji uzmanına yönlendirilmesi gerekir.

Cinsel Terapi ile Tedavi Mümkün mü?

Cinsel terapi ile tedavi oranı oldukça yüksektir. Özellikle kadınların yaşadığı vajinismus rahatsızlığı, cinsel terapilere en hızlı cevap veren sorunlar arasında yer alır. Dolayısıyla vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarında, cinsel terapiden yüksek oranda başarı sağlanmıştır. Fakat cinsel isteksizlik sorununda, cinsel terapiden beklenilen olumlu yanıt henüz alınamamıştır.

Cinsel Terapi Sonrasında Sorunlar Tekrar Eder mi?

Çiftlerin en çok merak ettikleri soruların başında, cinsel terapi ile çözüme kavuşan sorunların terapi sonrasında tekrarlayıp tekrarlamayacağı konusu yer almaktadır. Cinsel terapisi, alanında uzman psikologlar tarafından verilen ve sorun tamamen düzeldikten sonra terapisi sonlandırılan hastanın, tekrar aynı sorunu yaşaması beklenmez. Fakat cinsel terapisini düzenli almayan veya yarım bırakan hastaların, sorunları düzelme aşamasında olsa bile tekrar etme durumu yüksek olacaktır.

Bu durumda hastalar terapiye kaldıkları yerden devam etseler de muhtemel olarak tedavi süreleri olduğundan daha uzun sürecektir. Bunun nedeni ise yaşadıkları motivasyon kaybı ya da depresyon olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra sertleşme problemi nedeniyle cinsel terapi ile tedavi olan hastaların, ileriki yaşlarında kalp ve ya şeker hastalığı geçirmeleri durumunda bu sorunları tekrar edebilecektir.

web tasarım ajansı iletişim web tasarım ajansı iletişim